Business Casual - przewodnik dla firm w doborze odzieży pracowniczej

12 listopada 2024 Autor: Anna Brzezińska
Ocena: 3/5 (liczba ocen: 93)
/zdjecia/business-casual-odziez-pracownicza.jpg 750 1200 20241112 Business Casual - przewodnik dla firm w doborze odzieży pracowniczej Business Casual - przewodnik dla firm w doborze odzieży pracowniczej Anna Brzezińska https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
business-casual-przewodnik-dla-firm-w-doborze-odziezy-pracowniczej.jpg
Business Casual - przewodnik dla firm w doborze odzieży pracowniczej

Dress code w firmie nie jest jedynie kwestią estetyki. Dobór odpowiednich ubrań jest również sposobem na budowanie spójnego wizerunku marki i dbałością o komfort pracowników. Styl business casual cieszy się rosnącą popularnością. Stanowi on połączenie profesjonalizmu i swobody – daje pracownikom możliwość wyrażania siebie, a jednocześnie podkreśla zawodowy charakter. Dowiedz się, jak wprowadzić business casual w swojej firmie.

Business casual – co to znaczy?

Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o dress codzie, a czy wiesz, czym jest styl business casual? Mówiąc najprościej, jest to lżejsza wersja dress code’u, od którego odchodzi coraz więcej przedsiębiorstw. Business casual jest rozwiązaniem idealnym, nic dziwnego, że cieszy się rosnącą popularnością. Skupia się na elegancji połączonej z nutą swobody. Przykładowo, pracownicy mogą nosić marynarkę bez krawata, a koszulę zestawić z chinosami. Ubrania business casual są na tyle formalne, że podkreślają profesjonalizm pracowników, a z drugiej strony są na tyle wygodne, że pozwalają załodze czuć się swobodnie.

Skąd popularność ubioru w stylu business casual?

Odzież korporacyjna jeszcze do niedawna kojarzyła się z niezbyt wygodnymi garniturami, sukienkami i garsonkami. Pracownicy już w drodze do firmy marzyli wyłącznie o tym, by zdjąć niekomfortowe elementy garderoby. Niewygodne ubrania wpływają negatywnie na samopoczucie pracowników, a tym samym obniżają efektywność ich pracy.

Korporacje zaczęły zauważać, jak ogromną rolę w codziennej pracy odgrywają ubrania. Z tego powodu postawiły na radykalne zmiany. Nowoczesne podejście do stroju w stylu business casual zakłada większą swobodę w doborze elementów garderoby. Pracownicy mogą ubierać się, jak chcą, muszą jedynie trzymać się tego, by strój był estetyczny i wyglądał profesjonalnie. W efekcie załoga nie tylko czuje się lepiej, jest bardziej zrelaksowana i poświęca się sumiennej pracy, ale jest także kreatywniejsza i szczęśliwsza.

Business casual – jak się ubrać?

Strój casual business czasami jest postrzegany jako nieformalna wersja stylizacji biznesowej, co prowadzi do tego, że pracownicy wkładają zwykłe jeansy i T-shirt. Taki ubiór nie wpisuje się jednak w business casual. Co więcej, takiego połączenia nie uratuje nawet włożenie marynarki. Ogromną rolę w tworzeniu udanych outfitów w takim wydaniu odgrywają szczegóły. Po pierwsze, nie powinno się wybierać ubrań zbyt szerokich ani zbyt obcisłych. Odpowiednie są stroje dopasowane do sylwetki, dobrze skrojone i niewulgarne. Po drugie, lepiej unikać jaskrawych kolorów i wzorów, które mogą zaburzyć elegancki charakter stylizacji. Kolory nie są zabronione, ale powinny być utrzymane w tonie profesjonalizmu i klasy. Co więcej, kluczowym elementem ubrań w wydaniu business casual są odpowiednie tkaniny. Najlepiej zdecydować się na materiały naturalne, takie jak bawełna, jedwab czy wełna, które są eleganckie, a jednocześnie przewiewne i wygodne. Ważny jest nie tylko krój ubrań, ale przede wszystkim jakość.

Jakie ubrania są podstawą garderoby w stylu business casual?

Stylizacje w wydaniu business casual buduje się na bazie uniwersalnych elementów garderoby. Mowa tutaj o spodniach chino, marynarkach, eleganckich koszulach czy swetrach o prostym kroju. W kobiecej garderobie nie może ponadto zabraknąć gustownych bluzek, spódnic czy sukienek.

Fundamentem strojów business casual są zdecydowanie koszule – z krótkim i z długim rękawem. To one nadają stylizacji elegancki charakter. Świetnie komponują się ze spodniami i sukienkami. Jeśli chodzi o kolorystykę, najlepiej postawić na koszule jednolite, np. białe, beżowe, granatowe, błękitne, czarne czy bordowe, które można wzbogacić o wzorzyste spodnie i marynarkę, np. w paski.

Jeśli jesteś właścicielem firmy i chcesz zainwestować w personalizowaną odzież reklamową, pamiętaj, aby znakowanie w postaci logo marki było widoczne, ale też nie grało pierwszych skrzypiec – nie może być zbyt duże, ponieważ będzie wyglądało nieelegancko. Bardzo dobrze prezentuje się subtelne znakowanie, czyli logo w kontrastującym kolorze, np. czerwone na błękitnej koszuli.

O czym pamiętać, wybierając ubrania w stylu business casual?

Wybór elementów stylizacji należy rozpocząć od określenia charakteru branży. Zupełnie inne ubrania uważa się za odpowiednie w branży IT i kreatywnej, a inne w branży finansowej czy prawniczej. O ile informatycy mogą spokojnie włożyć ciemne jeansy i klasyczny golf, o tyle taki komplet nie sprawdzi się już na spotkaniu finansistów. Oczywiście ubiór powinien być również dopasowany do stanowiska. Im wyższy szczebel w zespole, tym strój powinien być bardziej elegancki.

Co więcej, strój tworzą nie tylko ubrania, ale również obuwie i dodatki. Świetnym wyborem są eleganckie, klasyczne buty, np. loafersy, mokasyny, czółenka czy brogsy bądź oksfordki w przypadku panów. Jeśli pozostałe elementy ubioru są bardzo szykowne, całość można przełamać mniej formalnymi butami, np. sneakersami, o ile nie mają jaskrawych kolorów. Jakie dodatki? Oczywiście wyważone i z klasą. Złota lub srebrna biżuteria, delikatne kolczyki i gustowny zegarek to podstawa. Aby nadać stylizacji pazura, możesz postawić na kolorowe (czyt. grantowe, butelkowozielone czy bordowe – stonowane) oprawki okularów czy zegarek z paskiem bądź cyferblatem w takim odcieniu.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej