Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej?

05 maja 2021 Autor: Mikołaj Grądecki
Ocena: 3/5 (liczba ocen: 2)
/ 750 1200 20210505 Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej? Mikołaj Grądecki https://www.openwear.pl/favicon-196x196.png
ile-wynosi-ekwiwalent-za-pranie-odziezy-roboczej.
Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej?

Ten tekst jest dla Ciebie jeżeli jesteś pracownikiem i wykonujesz zadania, które wymagają wykorzystania odzieży roboczej lub wręcz przeciwnie i jesteś pracodawcą, który zastanawia się, czy wyposażenie załogi w odzież roboczą jest koniecznością i jeżeli tak, to na jakie produkty się zdecydować. Przyjętą normą i dobrą praktyką jest wyposażenie pracownika w narzędzia, które są mu niezbędne do efektywnego, skutecznego i przede wszystkim bezpiecznego realizowania powierzanych obowiązków. Nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o fizyczne narzędzia mechaniczne, ale także inne elementy, które wpływają na pracę danej osoby. Takim narzędziem, które często zalicza się do niezbędnego wyposażenia jest także odzież robocza. Rodzaj i właściwości tych produktów uzależniony jest od typu wykonywanej pracy i specyfiki przedsiębiorstwa. W inną odzież służbową zostanie wyposażona ekipa budowlana, czy pracownicy magazynowi, a w inną załoga sklepu odzieżowego. Nie jest też określone wprost, że pracodawca zobowiązany jest w każdym przypadku taką odzież roboczą dostarczyć oraz co ile przysługuje nowa odzież robocza. Są sytuacje, gdy to pracownik jest zobowiązany utrzymywać swoje ubrania robocze w czystości, a pracodawca wypłaca ekwiwalent za pranie odzieży.


Ile wynosi ekwiwalent za pranie odzieży roboczej?


Zarówno Kodeks pracy jak i przepisy dotyczące Bezpieczeństwa i Higieny Pracy nie określają w żaden sposób wysokości wynagrodzenia, która miałaby stanowić ekwiwalent za odzież roboczą. W art. 237 Kodesu pracy mowa jest jedynie o tym, że rzeczony ekwiwalent ma pokrywać koszty poniesione przez pracownika. Wysokość tego świadczenia w każdym przypadku ustala pracodawca i to od ustaleń pomiędzy nim, a pracownikami zależeć będzie to ile pieniędzy otrzyma załoga. Od indywidualnych ustaleń zależy także częstotliwość wypłat. Najczęściej jest to kilkadziesiąt złotych wypłacanych raz w miesiącu.

Co ważne, ekwiwalent za pranie odzieży musi uwzględniać wydatki realnie poniesione przez pracownika. Na ten koszt wpływają takie czynniki jak koszty środków piorących, wody, prądu oraz czas i praca pracownika, którą musiał wykonać, aby odzież wyprać. Na tej podstawie pracodawca powinien ustalić rzetelną stawkę. Ekwiwalent jest najczęściej obliczany jako iloczyn założonego kosztu jednego prania i ich ilości występujących w danym miesiącu. W przypadku, gdy pracownik korzysta z usług firmy zewnętrznej, na przykład pralni, to pracodawca powinien zwrócić koszty w wysokości, które wynikają z paragonu.


Czy muszę się rozliczać z ekwiwalentu?


Świadczenia i wynikający z nich ekwiwalent, które przysługują pracownikowi na podstawie przepisów BHP są generalnie zwolnione są z podatku dochodowego oraz składek ZUS. Jedynym warunkiem jest to, aby wypłacane świadczenie rekompensowało koszty poniesione przez pracownika. W związku z tym w kwestii ekwiwalent za pranie a ZUS można być spokojnym o kwestie związane z rozliczeniem tych środków. Jeżeli chodzi natomiast o rozliczenie ekwiwalentu za pranie z pracodawcą, to zależy to od wewnętrznej polityki danego przedsiębiorstwa. Z pewnością niezbędne będzie zachowanie rachunków w przypadku, gdy pracownik powierzy pranie odzieży podmiotowi zewnętrznemu. Co ważne, pracodawca ma prawo przeprowadzić kontrolę w zakresie prawidłowego dbania o odzież i wydatkowania wypłacanego świadczenia.

Najtańsza Drukarnia Internetowa
Pomysłowe Gadżety Reklamowe
Znakowanie Odzieży Reklamowej